
Słowacja.
Poznaj naszą
ofertę.
Kto może być zobowiązany do rejestracji jako podatnik VAT?
Uzyskanie certyfikatu VAT UE i rejestracja VAT obowiązuje przedsiębiorstwa, które:
- importują towary na rynek słowacki spoza Unii Europejskiej
- prowadzą zakup i sprzedaż towarów do innych państw członkowskich Unii Europejskiej (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – WDT)
- dokonują zakupu i sprzedaży towarów na terenie Słowacji
- prowadzą sprzedaż internetową bezpośrednio na rzecz konsumentów słowackich (rejestracja VAT wymagana jest, kiedy wartość sprzedaży przekroczy w skali roku limit 35.000 EUR)
- składują na terytorium Słowacji towary w celu ich odsprzedaży
- organizują na terytorium Słowacji eventy na żywo, wystawy, konferencje, itp.
Słowackie organy skarbowe wymagają w celu rejestracji do VAT wypełnienia odpowiednich formularzy oraz przedłożenia przez podmiot zagraniczny takich dokumentów jak:
- potwierdzenie rejestracji do VAT w kraju pochodzenia
- umowa lub statut spółki
- odpis z krajowego rejestru handlowego
- paszport pełnomocnika fiskalnego.
Przedsiębiorstwa nieposiadające na terytorium Słowacji siedziby zobligowane są przedłożyć powyższą dokumentację w słowackim urzędzie skarbowym mieszczącym się w Bratysławie przed rozpoczęciem na terytorium Słowacji działalności podlegającej opodatkowaniu.
Standardowy okres rozliczeniowy podatku VAT wynosi na Słowacji jeden miesiąc. Te podmioty, których roczna wartość sprzedaży nie przekroczyła w minionym roku obrachunkowym limitu 100.000 EUR, mogą rozliczać się w odstępach kwartalnych. Przedsiębiorstwa nowo zarejestrowane muszą jednak składać co miesięczne deklaracje, niezależnie od wysokości sprzedaży. Termin złożenia deklaracji i zapłaty VAT do urzędu skarbowego przypada na 25. dzień miesiąca następującego po upływie danego okresu rozliczeniowego.
Brak rejestracji do VAT zagrożone jest na Słowacji grzywną w wysokości od 60 EUR do 20.000 EUR. W razie złożenia deklaracji z błędami lub po terminie przedsiębiorstwa zagraniczne mogą podlegać karom sięgającym od 30 EUR do 16.000 EUR. Naliczane są także karne odsetki za zwłokę w płatności podatku. Zobowiązania wobec słowackiego urzędu skarbowego przedawniają się po upływie 5 lat.
Przy rozliczaniu VAT nie można dokonać potrącenia podatku naliczonego od zakupu usług rekreacyjnych i gastronomicznych, a także świadczeń pracowniczych (w obszarze sportu i rekreacji).
Podmioty zagraniczne prowadzące działalność na terenie Słowacji muszą także stosować się do miejscowych regulacji m.in. w zakresie: fakturowania i archiwizowania faktur oraz rejestrów przez okres 10 lat.
Próg sprzedaży na odległość: 35.000 EUR
Aktualnie na Słowacji obowiązują następujące stawki VAT:
- 20% – stawka podstawowa
- 10% – stawki obniżone
- 0% – wewnątrzwspólnotowy i międzynarodowy transport pasażerski
Usługi, jakie świadczymy w tym kraju:
- Rejestracja VAT
- Rozliczenia VAT
- Doradztwo w zakresie VAT
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszym ekspertem

Aleksandra Ogińska-Nowak
Opiekun Klienta